Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), w celu wzmocnienia infrastruktury dozoru jądrowego państw członkowskich Agencji, stosuje mechanizm zwany Zintegrowanym Przeglądem Dozoru Jądrowego (ang. Integrated Regulatory Review Service; IRRS), obejmujący porównanie rozwiązań prawnych, technicznych i politycznych stosowanych w poszczególnych państwach ze standardami MAEA i dobrymi praktykami.
Opublikowany przez MAEA raport z przeglądu IRRS jest wynikiem dwutygodniowej misji, którą przeprowadzono w dniach 4-15 września 2023 r. na zaproszenie polskiego rządu. Zespół misji IRRS, składający się z piętnastu ekspertów z czternastu krajów, czterech pracowników MAEA oraz obserwatora z Komisji Europejskiej, dokonał przeglądu nadzoru regulacyjnego nad istniejącymi obiektami jądrowymi, działalnościami z promieniowaniem jonizującym pod kątem norm bezpieczeństwa MAEA oraz przygotowaniami do nadzoru nad budową i eksploatacją elektrowni jądrowych w Polsce. Międzynarodowi eksperci misji IRRS uznali, że Państwowa Agencja Atomistyki jest kompetentnym organem regulacyjnym, a zespół pracowników PAA jest zaangażowany w efektywną realizację zadań dozoru jądrowego, w tym przygotowanie do nadzoru i kontroli nad bezpiecznym wdrożeniem energetyki jądrowej w Polsce.
W misji brały udział instytucje stanowiące część systemu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce: Państwowa Agencja Atomistyki (PAA), pełniąca rolę gospodarza misji, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie oraz Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia. Ponadto w misji uczestniczyli reprezentanci Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Dozoru Technicznego. Członkowie misji IRRS towarzyszyli również inspektorom PAA podczas kontroli dozorowych prowadzonych w badawczym reaktorze jądrowym MARIA, Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, placówce medycznej i obiekcie przemysłowym wykorzystującym promieniowanie jonizujące.
Cały raport z przeglądu IRRS (w języku angielskim) jest dostępny na stronach MAEA (tutaj) oraz PAA (tutaj).