Sympozjum „Od przemysłu po medycynę – jak fizyka kształtuje jutro” zorganizowane przez Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia oraz Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego w ramach współpracy partnerskiej, odbyło się w dniu 10 kwietnia 2025 roku.
W sympozjum udział wzięli m.in. Konsultant Wojewódzki w dziedzinie fizyki medycznej dla województwa łódzkiego, przedstawiciele: Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dr n. med. Jerzego Nofera w Łodzi, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Politechniki Łódzkiej, Zakładu Fizyki Medycznej Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, Akademii Nauk Stosowanych Stefana Batorego ze Skierniewic, Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych z: Łodzi, Poznania, Białegostoku i Gorzowa Wielkopolskiego oraz pracownicy Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia. Liczne grono przybyłych stanowili pracownicy naukowi, wykładowcy akademiccy, studenci Uniwersytetu Łódzkiego, nauczyciele i uczniowie starszych klas szkół średnich oraz inne osoby zainteresowane omawianą tematyką.

Sympozjum rozpoczął Dziekan Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ – dr hab. Tomasz Gwizdałła, prof. UŁ. Słowo wstępne wygłosił także Dyrektor KCORwOZ – dr inż. Dariusz Kluszczyński, który kontynuował powitanie gości i wyraził podziękowania dla prelegentów sympozjum. Część wstępną zakończyła Prorektorka ds. kształcenia UŁ – dr. hab. Małgorzata Wrzesień, prof. UŁ, która podkreśliła znaczenie omawianych podczas sympozjum zagadnień i przedstawiła sylwetki wykładowców.

W pierwszej części sympozjum prelegentami byli: dr hab. Sławomir Jednoróg z Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie, prof. CLOR, który omówił zagadnienia związane z fuzją termojądrową oraz prof. Jerzy Wojciech Mietelski z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, który przedstawił wyniki swoich badań skażenia plutonem w Polsce i na świecie.

Druga część sympozjum rozpoczęła się od wykładu prof. Macieja Budzanowskiego z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, który poruszył temat polskich detektorów termoluminescencyjnych (TLD). Kolejnym wykładowcą był prof. Tomasz Piotrowski z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, prezes PTFM, który przybliżył temat polskiego aparatu do radioterapii śródoperacyjnej – Aqure. Sympozjum zakończyło wystąpienie doktora Macieja Ślota z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ na temat wykorzystania fal radiowych w diagnostyce niewydolności serca.
